Jak na skladování surovin v restauraci

Propracovaná zorganizovanost nebo punk, jak vypadají sklady v hospodě do velké míry záleží na každém jednotlivci, ale je pár pravidel, která musíte dodržet, a pár tipů, které se vyplatí dodržet.

Jak to vidí normy

Hygienické normy rozdělují sklady na suchý sklad, mléčný sklad, sklad polotovarů, sklad zeleniny, mrazáky a chladný sklad s lednicí na maso a lednicí na ryby.

Do suchého skladu patří koloniál, mouky, sůl, koření a oleje. Základní pravidlo je před ukládáním do polic všechno vybalit z přepravních obalů. Mohly by být špinavé a do skladu zanášet nečistoty. Se surovinami se vám bude i lépe manipulovat, když bude vše hezky vybalené a nebudete se muset prodírat fóliemi. Nezapomínejte, že některé suroviny nemají rády světlo, a tak se doporučuje například olej uchovávat v tmavých nádobách.

Skladování surovin v restauracích a teplota

Některé sklady je potřeba udržovat na vhodné teplotě. V případě mléčného se hranice pohybuje mezi 2 a 7 °C. Sklad zeleniny nastavte na 4 až 8 °C, při nižší teplotě by se zelenina mohla začít už namražovat, což je z hlediska její kvality nežádoucí. Do tohoto skladu patří i bylinky nebo houby, které je dobré skladovat přikryté vlhkým hadrem, díky kterému mohou dýchat a zároveň neztratí vlhkost.

Ideální teplota pro skladování masa je mezi 0 a 5 °C. Je to surovina extrémně háklivá na teplotu, a je proto nutné ji přísně dodržovat. Dle hygienických nařízení se mohou vejce klidně skladovat v lednici společně s masem, protože ještě projdou tepelnou úpravou. Vyžadují ale trochu odlišnou teplotu.

Nikdy nic na zemi

Neskladujte nic na zemi a všechno udržujte ve výšce minimálně 15 cm. Je dobré se držet doporučení výrobce. Ten určuje, v jaké teplotě a v jakých podmínkách se mají suroviny skladovat. Nezapomínejte také vše označit etiketou s datem, kdy jste surovinu uskladnili, a přidejte i datum spotřeby.