Jaké úřady navštívit při otevření restaurace
nebo založení kavárny

Máte skvělý nápad, perfektní nabídku a energii pustit se do podnikání? Výborně. Teď je potřeba se obrnit trpělivostí, začíná kolečko po úřadech. Zjistili jsme, kterým se stoprocentně nevyhnete, které žádosti tam vyřídíte, do kterých zákonů se podívat a kolik vás to bude stát. Jak na to jsme za vás zeptali rovnou na úřadech.

Povinné úřady

Živnostenský list

Ještě před tím, než se pustíte do podnikání v gastronomii, musíte si vyřídit v první řadě svoji živnost, konkrétně se v oboru gastronomie jedná o živnostenský list na provozování hostinské činnosti.

Stavební řízení

Při komunikaci se stavebním úřadem musíte v první řadě vědět, co přesně ve svém podniku chcete, a předložit přesný návrh toho, k čemu budou prostory sloužit.

Hygiena

Poté co jste si vybrali ideální místo pro váš nový podnik a podepsali smlouvu s majitelem, je vhodné prostor zaměřit v počítačové podobě a zaslat architektovi nebo projektantovi k vytvoření návrhu interiéru, který musí kromě jiného splňovat zásady provozní hygieny.

Hasičský záchranný sbor

K otevření nového podniku potřebujete ještě vyjádření od hasičů, a to konkrétně přes podání projektové dokumentace.

Památkáři

Pokud je váš prostor budoucí provozovny součástí budovy, na kterou se vztahuje památková ochrana, budete muset v případě jakékoli stavební práce spolupracovat s Národním památkovým úřadem.

Svoz odpadů

K otevření nového podniku nesmí majitelé zapomínat ani na to, co po celém procesu zůstane.

Zaměstnanci

S pozicí zaměstnavatele a přijetím zaměstnanců se pojí několik povinností, na které se nevyplácí zapomenout.

Nepovinné úřady

Ochranný svaz autorský

V momentě, kdy máte u sebe v provozně zařízení schopné přijímat signál (nejen rádio, ale i televizi nebo počítač s internetem), musíte platit licenční poplatky Ochrannému svazu autorskému.

Intergram

Další organizací, kterou budete muset odbavit, je Intergram. Intergram je nezávislá společnost výkonných umělců a výrobců zvukových a zvukově obrazových záznamů.

Ochranné známky

Registrace ochranné známky nepatří na seznam povinných zastávek při úřadové štafetě, ale zajistíte si tím jedinečnost svého názvu, produktů a dalších činností, které jsou s vaším podnikáním spjaty.