Zaměstnanci v restauracích a kavárnách a zákon

Jak zaměstnat barmana, baristu, kuchaře, servírku, číšníka nebo pomocnou sílu do kuchyně v souladu se zákonem? S pozicí zaměstnavatele a přijetím zaměstnanců se pojí několik povinností, na které se nevyplácí zapomenout. Pokud tedy nepatříte mezi ty, kdo rád přihodí tučnou pokutu do státního rozpočtu.

Okresní správa sociálního zabezpečení (OSSZ)

V první řadě je nutné se jako zaměstnavatel přihlásit na Okresní správě sociálního zabezpečení (OSSZ) k příslušné zdravotní pojišťovně, ale i k povinnému Zákonnému pojištění odpovědnosti zaměstnavatele. V neposlední řadě se zaměstnavatel musí přihlásit i k platbě daně z příjmu ze závislé činnosti a funkčních požitků na finančním úřadě.

Finanční úřad (FÚ) a zdravotní pojišťovna

Potom, co najmete zaměstnance, máte povinnost do osmi dnů od nástupu do práce, datum je uvedeno ve smlouvě, vyplnit a poslat na OSSZ Oznámení o nástupu zaměstnance. Nástup zaměstnance musíte také do osmi dnů nahlásit jeho zdravotní pojišťovně. Na finančním úřadě stačí splnit jen výše zmíněnou registrační povinnost k dani z příjmu s tím, že majitel má zaměstnance, ale nemusí už hlásit každého nového zvlášť.

Hranice pro nahlášení

Hranice osmi dnů pro nahlášení nového zaměstnance úřadům platí jen v případě zaměstnání v trvalém pracovním poměru (na plný i zkrácený úvazek). V případě najmutí pracovníka na dohodu o pracovní činnosti nebo na dohodu o provedení práce s měsíčním výdělkem vyšším než 10 000 Kč se oznamuje den nástupu až do 20. kalendářního dne následujícího měsíce.

Který úřad

  • Okresní správa sociálního zabezpečení
  • Finanční úřad
  • Zdravotní pojišťovna